Як працює УБКІ та як самостійно перевірити свою кредитну історію?

Зовсім недавно ми торкнулися важливої ​​теми: як кредитна історія впливає на наше життя. Сьогодні поговоримо про те, як формується рейтинг УБКІ, та як самостійно дізнатися, що ж про нас думають банки, дивлячись на свіжу заявку.

УБКІ — з чого починалося і як працює сьогодні

Українське бюро кредитних історій (УБКІ) вступило в гру ще в далекому 2005 році та сформувало єдину базу збору, зберігання, обробки і передачі кредитних історій позичальників. Весь процес відбувається за взаємною згодою сторін та значно знижує ризики для кредиторів і вкладників (ви ж знали, що банки використовують ваші вклади, щоб видавати людям кредити, правда?)

Дані УБКІ збирає з усіх джерел, куди може ступити нога позичальника: банки та МФО, лізингові організації, страхові компанії, кредитні спілки… Потім бюро формує ваш “портрет”, дивлячись на який, банки будуть вирішувати, дати вам стільки, скільки ви просите, чи ні.

Великим проривом стало те, що сьогодні сервіс не тільки збирає статистику, але і активно впроваджує ідею роботи на випередження, називаючи це “Моніторингом фізичної особи”. Тож якщо ви зараз перебуваєте з кимось у кредитних відносинах — варто читати уважно.
Суть цього моніторингу в тому, що поведінка позичальника перевіряється постійно і дані про “дивнi” дії клієнта можуть передаватися фінансовим організаціям хоч щодня. Так компанія може швидше зреагувати на прострочення і заздалегідь вжити заходів — повідомити неплатника про те, що “запахло смаженим”, запропонувати варіант вирішення проблеми, або взагалі заблокувати рахунок, не наражаючи на небезпеку капітал компанії.

Коротше, робота УБКІ дійсно вигідна для всіх сторін процесу — береже кошти організації (а це ваші гроші теж), не дає людині влізти в боргову яму остаточно, набравши ще кілька сотень тисяч кредитів і взагалі, як інь і янь, тримає баланс у фінансовому і кредитному світі України.

Навіщо перевіряти кредитну історію

Перевірка кредитної історії, це як глянути на запорошений закордонний паспорт в шафі… Хоча б раз в 3 місяці потрібно відкрити і переконатися, що все на місці.

Здійснюючи покупки через інтернет, влаштовуючись на роботу або оформлюючи підписку в улюбленому додатку для фінансового планування — ви передаєте свої дані і не завжди уважно читаєте умови угоди (а може взагалі не читаєте). Великі гравці фінансового ринку, звичайно, борються з шахраями, які беруть кредити на чужі паспорти. Але ще залишається деяка кількість компаній, які видають позики і кредити усім підряд. Як це пов’язано між собою? Тільки при моніторингу КІ ви зможете вчасно помітити, що ваші дані потрапили в чужі руки і почав падати борг.Коли ще важливо перевіряти кредитну історію:

  • якщо ви брали кредит і закрили його, то перевірка кредитної історії точно не залишить сумнівів в повній сплаті боргу та відсутності зростаючої пені, як це часто трапляється;
  • якщо ви зараз використовуєте позикові гроші, ви можете перевірити поточне значення рейтингу, побачити кредитний звіт і похвалити себе за відсутність заборгованості;
  • якщо тільки збираєтеся взяти кредит або позику. Краще провести перевірку до того, як скорингова система обраної компанії надішле вам відмова через зіпсовану КІ. А як її виправити розповіли ось тут.

Тож якщо ви дочитали до цього абзацу, значить у вас назріло очевидне запитання “А як же її перевіряти?”

Перевірка кредитної історії через УБКІ і розширені можливості сервісу

Через Українське кредитне бюро (УКБ)Процедура отримання звіту буде схожа з попередньою — потрібно зібрати документи, зібрати себе і поїхати в офіс для надання інформації і заяви. Один раз на рік ця процедура буде для вас безкоштовною, а наступний звіт буде коштувати від 5 до 36 гривень. Ви зможете отримати повний або частковий кредитний звіт, або оформити звіт відразу з 2-х баз даних УКБ і ПВБКІ (Перше всеукраїнське бюро кредитних історій), про нього розповідаємо далі.За допомогою Першого всеукраїнського бюро кредитних історій (ПВБКІ)Є безкоштовна перевірка, але процес трохи складний — вам потрібно буде з’явитися з усіма документами в офіс організації. Одноразова онлайн-перевірка буде коштувати 50 гривень (можна запросити її на сайті). При підключенні особистого електронного кабінету, куди можна буде звертатися частіше, за обраним тарифним планом доведеться заплатити від 50 до 350 гривень за піврічне використання.

Зараз в розробці знаходиться ще одна цікава послуга — Перевірка паспорта або ID-картки по базі МВС.На сайті Міжнародного бюро кредитних історій (МБКІ)Отримати дані про стан своєї кредитної історії можна особисто (завітавши до офісу), онлайн або рекомендованим листом, окремо сплативши доставку. Сама послуга буде коштувати 50 гривень. Список документів буде тим же, тільки копії повинні бути завірені нотаріусом.

Як вибрати? Можете звернутися до Єдиного реєстру кредитних історій і дізнатися, в який з організацій є дані про вас. Для цього на сайті слід ввести запитувані дані і пройти перевірку на “життєвість”, тобто ввести символьний код, який підтверджує, що перевірку запитує чоловік. Як завжди, порада: перевіряйте введені дані, тому що відповідь прийде саме на вказану адресу електронної пошти.

Отже, підсумуємо

Користуватися благом кредитування — річ корисна, а іноді і необхідна. Тому стежте за “гігієною” своєї кредитної історії і вчіть цього своїх знайомих, адже вам пощастило дізнатися зручні та доступні способи в цій статті.

3/5 - (1 vote)