Реєстраційний номер облікової картки платника податків

Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) (раніше індивідуальний податковий номер (ІПН))

1. Що таке РНОКПП (ІПН)

Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) (раніше індивідуальний податковий номер (ІПН)) – це цифровий код, необхідний кожному платнику податків для обліку в фіскальних органах. Протягом усього життя, РНОКПП (ІПН) не змінюється (крім випадків пов’язаних з релігійними переконаннями).

Після смерті платника податків реєстраційний номер втрачає актуальність і не може бути присвоєний комусь іншому. Дані, пов’язані з номером, зберігаються в архіві 75 років.

Навіщо потрібен реєстраційний номер облікової картки платника податків

З одного боку, РНОКПП (ІПН) полегшує діяльність фіскальної служби, з іншого боку, він корисний і самим громадянам. Крім податкової системи, РНОКПП (ІПН) супроводжує людину в багатьох сферах діяльності, які передбачають соціальні, економічні та трудові відносини. Наприклад, він прискорює прийняття рішень по різним соціальним виплатам.

Теоретично, можна взагалі не звертатися в податкову за реєстрацією себе, як платника податків, але без РНОКПП (ІПН) Ви не зможете придбати житло, отримати кредит або будь-які пільги, в тому числі, і виплати, чи то державна допомога, зарплата або пенсія.

РНОКПП (ІПН) точно знадобиться Вам в наступних випадках:

 1. при влаштуванні на роботу, так як Ваш новий роботодавець буде перераховувати в бюджет, крім своїх податків, ще й податки за Вас,
 2. якщо Ви приватний підприємець, саме по РНОКПП (ІПН) податкова ідентифікує Ваші платежі;
 3. при відкритті рахунків в банку або оформленні кредиту, так як банку необхідно сплачувати податки, пов’язані з Вашими транзакціями;
 4. при купівлі/продажу дорогих матеріальних цінностей(нерухомість, автомобіль і т.д.);
 5. в будь-яких інших фінансових операціях, які пов’язані зі сплатою податків;
 6. при оформленні соціальних виплат.

2. Як отримати РНОКПП (ІПН)

Будь-яка фізична особа, незалежно від віку і від того, чи є резидентом, може безкоштовно протягом 5-ти робочих днів отримати РНОКПП (ІПН).

Отримати РНОКПП (ІПН) online

РНОКПП (ІПН) можна отримати за допомогою порталу державних послуг igov.gov.ua! Для цього перейдіть за посиланням та виберіть свій регіон і заповніть поля, дотримуючись підказок на екрані.

Отримати РНОКПП (ІПН) одночасно з оформленням першого паспорту offline (Послуга ID-14)

ID-14 — це комплексна послуга, яка дозволяє одночасно оформити перший паспорт з номером платника податків.

Отримати паспорт потрібно протягом місяця з моменту досягнення 14 років. Під час особливого правового режиму на зразок карантину чи надзвичайного стану, цей термін не враховується, ви можете оформити паспорт вже після його закінчення.

Потрібно звернутись за зареєстрованим місцем проживання до: Державної міграційної служби, деяких Центрів надання адміністративних послуг або центрів “Паспортний сервіс”

Необхідні документи:

 • свідоцтво про народження;
 • довідка про реєстрацію місця проживання;
 • паспорт одного з батьків чи інший документ, що посвідчує особу батька чи матері та підтверджує громадянство України на момент народження дитини. Якщо таких документів немає, або хоча б один із батьків був іноземцем чи особою без громадянства, подайте довідку про реєстрацію особи громадянином України.

Подання заяви: ~ 15 хвилин

Вартість: безкоштовно; у разі звернення до “Паспортного сервісу” послуга коштуватиме 400 грн

Результат: за 20 робочих днів ви отримуєте ID-картку з номером картки платника податків, що дійсна 4 роки. Номер картки платника податків не змінюється.

Отримати РНОКПП (ІПН) offline

Якщо у Вас немає можливості, скористатися послугами реєстрації індивідуального податкового номера на порталі, Вам необхідно звернутися до територіального органу Державної податкової адміністрації України (податкова):

 • за місцем проживання;
 • за місцем отримання доходів.

При відсутності реєстрації місця проживання: до податкової за місцем отримання доходів.

Ці вимоги стосуються всіх, хто подає документи незалежно від того, подає він свої документи чи виступає чиїмось представником.

РНОКПП (ІПН) може отримати:

 1. Повнолітній громадянин України.
 2. Батько (опікун) для дитини.
 3. Нерезидент для сплати податків в Україні.
 4. Законний представник або уповноважена особа.
 5. Громадянин України за допомогою пошти, якщо він знаходиться за кордоном.

Щоб отримати довідку про присвоєння індивідуального податкового номера, будуть потрібні такі документи:

Перелік документів
Для повнолітнього громадянина Україниоблікова картка відповідно до форми № 1ДР (вона ж є заявою);Паспорт (копія) або інший документ, здатний засвідчити особу (прізвище, ім’я, по батькові, дату і місце народження, місце проживання, громадянство).
Для дитини (подаються батьками, опікуном)облікова картка відповідно до форми № 1ДР (вона ж є заявою);Копія паспорта одного з батьків (опікуна);Копія свідоцтва про народження дитини.Примітка: якщо документи подаються опікуном, необхідно додати рішення про встановлення опіки.
Для іноземцівоблікова картка відповідно до форми № 1ДР (вона ж є заявою);Паспорт (копія) або інший документ, здатний засвідчити особу (прізвище, ім’я, по батькові, дату і місце народження, місце проживання, громадянство).
Для законного представника або уповноваженої особиоблікова картка відповідно до форми № 1ДР (вона ж є заявою);Паспорт довірителя;Паспорт (копія) або інший документ, здатний засвідчити особу (прізвище, ім’я, по батькові, дату і місце народження, місце проживання, громадянство).
Для отримання ІПН поштоюЯкщо ви за кордоном, можна подати документи поштою на адресу Міністерства доходів і зборів України:облікова картка відповідно до форми № 1ДР (вона ж є заявою), підписана і завірена місцевим дипломатичним представництвом;Ксерокопія паспорта з чітким зображення документа.

Примітка
Якщо який-небудь з документів, що подаються виданий не на українській мові, до нього необхідно додати:

 • завірений в установленому законодавством порядку перекладу на українську мову (після пред’явлення повертається);
 • копію перекладу.

Результат реєстрації індивідуального податкового номера

Після реєстрації, видається картка платника податків у вигляді документа, який включає в себе такі реквізити:

 • П.І.Б одержувача;
 • дату народження;
 • дата постановки на облік у податковій службі;
 • сам реєстраційний номер облікової картки платника податків громадянина;
 • підпис представника та печатка організації місцевого податкового органу.

Картка видається тільки при пред’явленні оригіналу документа, що встановлює особу зареєстрованої особи. Якщо реєстрація проводилась законним представником, то необхідний і документ представника.

На Ваше прохання дані про присвоєння РНОКПП (ІПН) можуть бути внесені в паспорт.

Коли Вам можуть відмовити в реєстрації РНОКПП (ІПН)

Відмова можлива тільки, якщо подані дані містили в собі помилки або неточності. Якщо є можливість внести коректування в документи, послуга буде надана, але термін обробки заяви може збільшитися до 10 робочих днів від дати, зазначеної в заяві.

3. Як відновити загублену (пошкоджену) картку платника податків РНОКПП (ІПН)

Щоб відновити втрачену або пошкоджену карточку платника податків, потрібно звернутися до найближчої податкової за місцем прописки або за місцем отримання доходів і написати заяву з проханням про видачу такого дубліката.

Дублікат картки видається безкоштовно і єдина відмінність від оригіналу – на новій картці буде стояти відмітка «ДУБЛІКАТ»

Як правило, картку можна отримати в день звернення, але в деяких випадках, якщо вказати неправильні дані, отримання дубліката може зайняти до 10 днів.

4. Як внести зміни в картку платника податків

Якщо Ви переїжджаєте на нове місце проживання, підвідомче іншому податковому органу, або міняєте прізвище, ім’я, по батькові – картка платника податків підлягає заміні. Міняється тільки картка, а не сам реєстраційний номер облікової картки платника податків. Послуга також безкоштовна і надається протягом 5-и днів. Можна скористатися послугою по внесенню змін і віддалено, перейшовши за цим посиланням, або особисто звернутися в податкову.

5. Коли можна відмовитися від РНОКПП (ІПН)

Ви можете відмовитися від РНОКПП (ІПН) через релігійні переконання. Замість РНОКПП (ІПН), для Вашої ідентифікації, буде використовуватися окремий реєстр, куди будуть внесені серія та номер паспорта. Треба розуміти, що таке рішення створить зайві клопоти, пов’язані з оформленням додаткових довідок, і проблеми, пов’язані з роботою деяких органів.

Якщо послуга не відкрита для Вашого регіону, Вам (Вашому представнику), так само, як і при реєстрації, необхідно звернутися в податкову і написати заяву з проханням відмовитися від присвоєння індивідуального податкового номера.

Після реєстрації в паспорт ставиться відмітка про право використовувати номер і серію паспорта замість РНОКПП (ІПН).

Якщо після відмови, Ваші релігійні переконання зміняться в ту чи іншу сторону, Ви завжди зможете отримати РНОКПП (ІПН).

Нерезиденти України не можуть відмовитися від РНОКПП (ІПН), так як державні службовці не мають права ставити штамп у паспорт іншої держави.

Перевірка свого РНОКПП (ІПН)

Якщо ви вже маєте ідентифікаційний номер, Ви можете його перевірити на відповідність:

4.5/5 - (2 votes)