Не беріть кредит для когось іншого

Що робити, якщо взяв кредит для іншої людини, а вона не платить?!

Взяв кредит для іншої людини, а вона не платить. Розписки нема. Що робити? — поширене питання серед банківських клієнтів, які примудрилися взяти тягар чужих боргів на свої плечі. Найчастіше з такою проблемою стикаються поручителі родичів чи друзів – зазвичай кредит оформляється «під чесне слово».

Якщо ви опинилися в цій ситуації, є кілька способів вирішити питання.

Чому це сталося зі мною?

Взявши відповідальність за чужі борги, пам’ятайте, що зобов’язання щодо виплат будуть однаковими для всіх. При цьому банк не враховує, з якою метою були позичені кошти та яким чином позичальник розпорядився ними. Навіть якщо позика належить іншій людині, відповідальною особою виступає той, чиє ім’я та підпис зазначені в кредитному договорі, відповідно, борг повертати доведеться йому.

Згідно зі статистикою, здебільшого довірливий позичальник залишається у програші і продовжує тягнути кредитний тягар до останнього. Чому так відбувається? Перша та єдина причина такого явища – зайва довірливість та почуття провини перед близькою людиною.

Перший варіант актуальний для про друзів і знайомих, які «дуже хороші люди і ніколи не обдурять». Другий має моральний характер – «як я можу просити розписку у родича? Ми ж сім’я!».

Варто пам’ятати – у фінансових питаннях родичів та друзів не існує. На підтвердження цього згадайте — скільки разів на ваших очах відбувалися сімейні чвари на майновому та фінансовому ґрунті?

Навіть якщо ваш друг/родич перевірений часом, ніхто не зможе дати гарантію на те, що ви не опинитеся в епіцентрі подій. Зрештою, людина будь-якої миті може загинути.

Як уникнути подібної ситуації?

Щоб не потрапити в кредитну пастку через довірливість, необхідно холоднокровно та раціонально підходити до чужих кредитів:

 1. Запам’ятайте: родинні та дружні зв’язки не мають жодного відношення до кредитів. Ви можете позичити близького гроші або фінансово допомогти в екстреній ситуації, але брати на себе його борги ви не зобов’язані.
 2. Якщо до вас звернулися з подібним проханням, запитайте у людини, чому вона не бажає оформляти кредит на себе. Може, йому відмовив банк? Основні причини відмови у видачі позики:
 • кримінальне минуле;
 • залишилися непогашені борги;
 • були прострочення за старими позиками;
 • людина неплатоспроможна.

Жодна з наведених причин не є виправданням для вашого друга. Кримінальне минуле – ситуація неоднозначна. Якщо людину засудили до позбавлення волі помилково, можете ризикнути взяти для неї кредит під розпис.

В іншому випадку ризикувати не варто, адже ув’язнення може повторитися неодноразово, а оплату боргів ніхто не скасовував. Непогашені борги, прострочення за старими кредитами – причини відмови, якими має керуватися не лише банк, а й ви.

Подумайте самі: якщо людина не боялася лізти на рожон з банком, який міг забрати у нього майно, що йому варто обдурити вас? Ситуацію з неплатоспроможністю навіть не розглядатимемо, бо її результати очевидні.

Що робити, якщо вже опинився у подібній ситуації?!

Покроковий алгоритм дій для тих, хто вже оформив кредит на іншу людину і змушений віддавати її сам:

Продовжуйте виплачувати борги. Як би не було неприємно платити, пам’ятайте, що велике прострочення може обернутися проблемами для вас. Банк не цікавить, для кого було призначено позику. Навіть якщо ви поясните ситуацію банківському співробітнику, вам ніхто не допоможе, тому що документально обов’язки друга не зафіксовані.

До останнього намагайтеся домовитись із людиною. Часто трапляється так, що друг не заперечує провини перед вами і намагається всіма способами знайти гроші. У фінансову скруту може потрапити кожен, і це не означає, що друг апріорі поганий і вирішив вас обдурити.

У такій ситуації важливо не тиснути і не скандалити, а по-людськи поговорити. Можете домовитися про повноцінне повернення боргу з відсотками після того, як друг вирішить свої фінансові питання. Тільки ця домовленість має бути зафіксована на папері та нотаріально засвідчена.

Переуступка боргу можлива, але цю процедуру вітають не всі банки. Для цього зверніться до фінорганізації та поясніть своє становище: «Взяла кредит на себе для іншої людини, а вона не платить. Що робити?” Якщо ваш банк готовий перепоступити заборгованість – вам пощастило. У разі позичальника повинен супроводжувати юрист.

Після того, як чужий борг був повністю погашений, а друг не поспішає віддавати борги – беріть розписку (дивитися пункт №2) і сміливо подавайте на нього до суду. Тут уже потрібно вибирати одне – або дружба, або справедливість.

Що робити, якщо надійшла повістка до суду від банку?!

Банк подає до суду на позичальника у разі, якщо він відмовляється виконувати свої обов’язки. З кредитодавцем домовитися можна: наприклад, підписати примирну угоду, на основі якої ви погашаєте частину заборгованості у визначений термін. У такому разі судового розгляду не буде.

Рекомендуємо: «Як відстояти свої права у суді?!»

Якщо борг погашати нема чим, а друг не бажає брати ношу на себе, прийміть повістку до суду. Уникати судового розгляду, коли воно неминуче, немає сенсу, оскільки кредитодавець вас у будь-якому разі знайде.

Обов’язково залучіть до судового процесу друга, що «провинився», у ролі третьої особи. У такому разі результат розгляду буде позитивним для вас, і реальне звільнення від обов’язків перед банком. Добросовісний друг не відмовиться відповідати перед законом, але що робити, якщо «провинився» втік?

Боржник зник – що мені робити?

Розглянемо своєрідну ситуацію: «Подрузі на відкриття бізнесу потрібні 500 000 гривень. Банки їй відмовили через старі прострочення. Я погодився взяти кредит на себе за умови, що в процесі зростання прибутку вона поступово повертатиме борг + 10% зверху за допомогу. Подруга зникла, на дзвінки не відповідає. Які мої дії?

 • Почнемо з того, що таких «друзів» варто обходити стороною. Вам потрібно звернутися до банку з метою отримання довідки про наявну заборгованість. По можливості попросіть про кредитні канікули, щоб скористатися шансом знайти «зниклого».
 • Вкрай важливо мати свідків, які можуть підтвердити ваше становище. Може ви обговорювали з подругою цю тему в компанії? Чи хтось знав про її плани, чи бачив факт передачі грошей між вами?
 • Зберіть усі необхідні папери за позикою.
 • Складіть заяву про шахрайство та передайте його в поліцію + додайте до нього відповідні документи.
 • Після того, як поліція прийняла заяву, отримайте спеціальний талон, без якого контролювати слідчий процес ви не зможете.
 • Чекайте на результат слідства.

Читайте також:  Зняття з реєстрації продавця квартири

Якщо винуватця не було знайдено, перед вами лише два виходи зі становища: взяти волю в кулак і виплатити чужий борг або оголосити себе банкрутом. Як правило, більшість людей, які опинилися в такому положенні, вибирають другий варіант, бо платити кілька років за провину ошуканця під силу не кожному.

Оголошення банкрутства можливе у разі, якщо сума позики вбирається у 100 000 гривень. Процедура здійснюється за допомогою суду, з наданням усіх необхідних документів про доходи та витрати. Ці папери свідчать, що позичальник неспроможна повертати борги за кредитом. 

В даному випадку будьте готові до зворотного боку медалі: протягом 5 років (як мінімум) ви не матимете права брати кредити навіть на дрібні витрати. А це означає, що навіть кредитна картка, якою ви звикли користуватися, буде недійсною.

Висновок

Оформляючи він кредити інших людей, людина з власної волі грає з вогнем. Перед тим, як погоджуватися на таке ввічливість або почуття обов’язку перед близькою людиною, зважте всі плюси і мінуси. Цікаво те, що плюсів у такій ситуації практично немає, зате проблем можна нажити неміряно.

Якщо ви подумали: “Без розписки брати чужі кредити не можна, а з розпискою можна” – це велика помилка. Навіть грамотно складена розписка не захистить вас на 100% перед банком (а в найгіршому випадку – судом), якщо боржник вирішить вас обдурити.

Рекомендуємо: “Причини оформлення кредитів!”

Висновок із вищесказаного очевидний: не беріть відповідальності за чужі борги. Якщо друг почне тиснути на провину або ображатися, задумайтеся – яка ціна такій дружбі?

Чи брати новий кредит, щоби закрити старий?

Якщо умови виплат стали незручними, одна з перших думок перекредитуватися. Закрити старий кредит новим повністю або запозичити невелику суму, щоб внести платіж. Розкажемо, як це хороша ідея. Забігаючи наперед: у деяких ситуаціях ідея виправдана, в інших – ні.

Зміст статті

Кредит або позика для одного платежу

У людини фінансові складнощі, вона не може виплачувати щомісячні зобов’язання та вирішує взяти позику у мікрофінансовій організації. Людина думає, що в такий спосіб упорається з тимчасовою складністю. Але ця ідея невигідна: після такого рішення у позичальника залишиться не одне зобов’язання, а два. А відсотки у МФО величезні, від 1% на день. У такій ситуації краще зробити інакше:

 • звернутися до банку з проханням надати кредитні канікули — відстрочення платежу на місяць чи два;
 • реструктуризувати кредит, якщо складності триватимуть довго. Тобто змінити умови виплати так, щоб платити було зручніше.

Обидва рішення дають можливість впоратися з ситуацією без додаткових зобов’язань та псування кредитної історії.

Новий кредит закриває старий повністю

Але куди частіше люди думають про нову позику, яка повністю покриє стару. Найчастіше сума навіть більша — залишок витрачається на важливі покупки. Іноді такий підхід виправданий. Наприклад:

 • нові умови кращі;
 • людині терміново потрібні гроші;
 • зобов’язань кілька, хочеться звести їх до одного.

Якщо якась із цих умов правильна, закрити один кредит іншим — не найгірша ідея. 

Мораль цієї повісті така: ніколи і за жодних обставин не оформлюйте кредит, щоб виручити іншу людину. Винятком, мабуть, будуть родичі, і то лише у разі непередбачених обставин. І завжди думайте своєю головою і думайте насамперед про себе.

Як заборонити купувати кредити на моє ім’я Україна?

Найпростіший і надійніший спосіб заблокувати кредитування – звернутися з письмовою заявою до Бюро 
Кредитних Історій (БКІ), в якій вказати причину особистого блокування видачі 
кредитів на своє 
ім’я .

Як видалити свій номер із бази МФО?

1) Звернутися в МФО із дзвінком безпосередньо і вимагати 
видалити Ваші дані з бази
2) Як правило, необхідно запевнити мікрокредитну організацію у тому, що це дійсно Ви, в офісі написати заяву. 
3) Відмовтеся від дзвінків у режимі онлайн. 
4) Дослухайте рекламний дзвінок. 
5) Перегляньте свою електронну пошту.

Як перевірити чи не взяв хтось кредит на моє ім’я?

Щоб перевірити наявність боргу, користувач має звернутися до відповідного державного органу – Бюро Кредитних Історій (БКІ). 
Важливо пам’ятати, що на сьогоднішній день 
не розроблена єдина інформаційна база, за допомогою якої можна на прізвище ідентифікувати людину та дізнатися про її кредитний стан.

5/5 - (1 vote)