Хто такі колектора і як з ними боротися?

Навколо факторингових компаній ходить багато легенд, які, найчастіше, грають на руку самим колекторам. У людини, яка ніколи з ними не стикався, уява малює страшні картинки про амбали з 90х, які прийдуть, заберуть все або застосують фізичну дію на позичальника. На ділі ж, колектор, в сучасному розумінні, – складальник боргів. У їх повноваження входить оповіщення боржника про існуючий борг і нагадуванні про нього. Однак, вони вдаються і до методів психологічного впливу, щоб змусити боржника добровільно сплатити борг і уникнути суду, який їм не вигідний. Особливо чутливі натури, мають повне право взагалі з ними не спілкуватися. Розберемося, що ж насправді можуть, а чого не можуть колектори.

Кредитна історія

Єдина правда, яку вам говорять – ваша кредитна історія буде зіпсована і вам більше ніколи не дадуть кредит. “Ніколи” – це звичайно сумнівно, але якщо і правда більше не дадуть – це прекрасно. Більше ніяких боргів, пролонгацій, і життя в достатку.

майно

Перший і найпоширеніший міф – вилучення житла. Співробітники лякають “боржника” оцінкою і описом майна, торгами на сетах і арештами. Хоча, без рішення суду або виконавця, вони не мають права навіть ступити на ваш поріг. А так як кредити, взяті в МФО – беззаставні, арешт майна в даному випадку ні що інше, як хвора фантазія, або грубе порушення закону, на яке ніхто не піде.
Тут варто згадати улюблену колекторами казку про виїзний групі. Ніхто її не бачив, але всі про неї говорять. Деякі компанії дійсно відправляють за адресою “боржника” провинилися співробітників, щоб ті передали лист особисто, і швидко ретирувалися. Двері відкривати не обов’язково.

діти

Ще одна страшилка – соціальна служба. “Чи не заплатиш – заберемо дітей”. За борги позбавити вас батьківських прав не можуть ні колектора, ні органи опіки, ні виконавці.

відповідальність

Так само і з виїздом за кордон, працевлаштуванням, порушенням кримінальних справ за шахрайство. Борг – не злочин. До речі, збирачі боргів можуть дзвонити вам і представлятися дільничним, слідчим або прокурором, а останнім часом стали себе називати і підписувати у визначальних номера програмах виконавцями. Це незаконно. Уповноважені службовці ніколи не дзвонять громадянам, якщо ви раніше самі до них не зверталися. Вас би повідомили шляхом передачі повістки або повідомлення з мокрою печаткою. Грозний голос на іншому кінці телефону всього лише колектор, який порушує закон.

Факторингова компанія має право передати ваш договір в суд або нотаріусу для стягнення боргу. А ви в праві захищатися або оскаржувати рішення законним шляхом.

податкова

Останнім часом колектори почали лякати боржників (особливо підприємців) передачею відомостей про борг в податкову службу. Якщо ваш борг буде повністю списаний, доведеться сплатити податок на доходи, в іншому ваш кредит податківцям не цікавий.

Дотримуючись вищеописаного, ніяких юридичних повноважень у колекторів не існує, крім як відправляти листи і здійснювати дзвінки.
Вони можуть дзвонити вам і вашому оточенню, відправляти спам в смс і на електронну пошту, іноді навіть опускатися до пopнoграфіческіх-колажів. Але можуть – не означає що це законно. Новий закон про колекторську діяльність в Україні значно звужує їх коло можливостей, наприклад, дзвонити на роботу, турбувати в нічний час, поширювати інформацію про боржника або загрожувати вам вони не мають права. На жаль, цей закон може запрацювати на повну силу тільки тоді, коли сім-карти будуть продаватися за документами і з реєстрацією. А зараз всім громадянам варто навчитися не розкидатися особистими даними в мережі, щоб не давати приводу ні збирачам боргів, ні шахраям. Ну, а від дзвінків і спаму ще ніхто не помер.

Деякі компанії явно чи приховано загрожують позичальникові. Не варто сприймати це всерйоз, так як ніхто не буде ставити під загрозу свою свободу заради зарплати колектора, а сума вашого боргу навряд чи того варто. Пам’ятайте, що збирач боргів – це звичайний “людина” з гарнітурою на голові, який спілкується з сотнями “боржників” і в його компетенції тільки 10% від того, чим вас залякують, а то і менше того.

Ваша оцінка: