Чи повинні родичі відповідати за кредит своїх рідних?

У більшості випадків батьки не несуть відповідальності за борги повнолітньої дитини. Правда, є і винятки, наприклад якщо вони були поручителемі по її кредитам.

До нас часто звертаються з питанням, що робити родичам людини, яка перестала погашати борги. Особливо проблема зачіпає тих, з ким позичальник зареєстрований в одній квартирі. Адже неплатника розшукують саме за місцем прописки.
Колектори не гребують вибивати гроші з родичів і навіть друзів позичальника, переконуючи їх у тому, що вони повинні заплатити. Вони дзвонять по телефонах близьких, які клієнт банку вказав при укладенні кредитного договору. Шукають інформацію про всі, з ким боржник підтримує зв’язок, в інтернеті. Пишуть, телефонують, заявляються за місцем проживання з погрозами.
Пристави приходять за адресою, яку вказав людина при зверненні за позикою, і накладають арешт на розташоване в ній майно. Позичальник може там тривалий час не проживати, а родичі змушені рятувати свої речі від арешту. Чи законні дії приставів?

В ЯКИХ ВИПАДКАХ ЛЮДИ ПОВИННІ ПОГАШАТИ БОРГИ СВОЇХ БЛИЗЬКИХ?

Можливих варіантів ситуацій, коли родичі не платять кредити, безліч. Це породжує велику кількість пов’язаних з проблемою питань. Чоловік узяв кредит і не платить, чи повинна дружина платити кредит? В яких випадках діти платять кредити батьків?


Якщо позичальник не погашає заборгованість, то близькі роблять це за нього в наступних ситуаціях:
якщо вони виступали в якості поручителя при укладенні кредитного договору (підписали договір поруки);обов’язок виплатити позику переходить на спадкоємців померлого боржника;при розлученні чоловік буде виплачувати частину заборгованості, якщо претендує на частку купленого на кредитні кошти майна.
Родичі не платять кредити померлої людини, якщо вирішили не вступати в права спадщини. Якщо чоловік не платить кредит, його дружину ніхто не має права змусити повертати гроші, якщо кредитні кошти не прямували на загальні потреби родини. Також дружина повинна платити кредити, якщо вона була поручителем. При розлученні дружина (або чоловік) має право відмовитися від частини майна, придбаного в борг, якщо не хоче його погашати.
Тільки за власним бажанням людина може оплатити заборгованість свого родича. Згідно із законом ніхто не має права його примушувати до цього. Виняток становлять наведені вище випадки.
На ділі часто виявляється так, що проживають разом з боржником або його родичі страждають від дій банків і залучених ними осіб для повернення боргів. Колектори всіляко намагаються погіршити і без того жахливе моральний стан потрапив в кредитний капкан людини. Вони дзвонять з погрозами не тільки родичам. Професійні «вишибали» боргів ганьблять неплатника в очах його друзів і роботодавців.
Члени сім’ї переживають не менший стрес, ніж сам позичальник. Часто вони виявляються заручниками ситуації. Колектори не можуть розшукати того, хто взяв гроші в борг, тому всіляко докучають його близьким. Люди бояться за себе і своїх дітей, тому що загрози часом переходять будь-які межі.
Пристави приходять за офіційним місцем проживання боржника. Вони можуть заарештувати все розташоване в ній майно, навіть якщо воно не належить позичальнику. Родичам потрібно доводити, що речі є їх власністю, а не боржника. В інших випадках доводиться через суд домагатися повернення незаконно вилученого майна.
Розглянемо стандартні ситуації, коли близькі боржників стикаються з цією проблемою.

СИН НЕ ПЛАТИТЬ КРЕДИТ

Боржник зареєстрований в квартирі батьків, але фактично там не проживає. Син не платить кредит, пристави приходять за адресою прописки і арештовують майно. Що робити?

Батьки за законом не повинні розплачуватися своїми грошима або майном за борги дорослого сина. Але для того щоб відстояти свої права, доведеться довести, що речі належать їм, а позичальник живе за іншою адресою. Потрібно буде надати рахунки, чеки або інші документи, за якими купувалося майно. Ще буде потрібно написати заяву з підписами сусідів про те, що родич не проживає в цій квартирі.

ПЛАТИТИ ЧИ КРЕДИТ ЗА ПОМЕРЛОГО?

Близька людина померла, не встигнувши погасити до кінця все заборгованості. Перед родичами постає питання: чи платити кредит за померлого?
Спочатку потрібно вивчити всі документи і умови кредитного договору. Досить імовірно, що позичальникові нав’язали страховку, по якій смерть боржника є страховим випадком. Тоді позика буде погашена за рахунок страховика.
Якщо позичка була застрахована, то можна просто не вступати в права спадщини, щоб не довелося погашати. Але тоді діти не зможуть успадкувати майно померлого батька. Тому в кожній конкретній ситуації необхідно оцінити, як вигідніше вчинити. При цьому потрібно врахувати, що по суду реально домогтися списання всіх штрафів, неустойок, відсотків і виплати тільки основної суми боргу.

ЧИ МОЖНА ДОПОМОГТИ ЛЮДИНІ ЩО ЗАЛІЗЛА В БОРГОВУ ЯМУ АБО КРАЩЕ УНИКАТИ ЙОГО?

У більшості ситуацій близькі не зобов’язані віддавати гроші за боржника. Дії колекторів і приставів по стягненню з них боргу не мають під собою законних підстав. Неправомірні і всі спроби натиснути і змусити погасити заборгованість іншої людини. Колектори прекрасно інформовані про це, але не залишають спроб. Що робити близьким?
Якщо відштовхнути боржника і перестати з ним спілкуватися, то це не зупинить колекторів. Вони будуть псувати всім життя до тих пір, поки не повернуть гроші. Звернення за допомогою до правоохоронних органів далеко не завжди ефективно.
Далі, доведеться доводити приставам, що позичальник з вами не проживає, а в квартирі немає належних йому речей. Якщо чеки не збереглися, то захистити своє майно від арешту і подальшого продажу на торгах буде важко. Це зажадає колосальних витрат часу і сил. Доведеться відвідати велику кількість інстанцій, надавати документи, докази, збирати довідки, писати заяви. Якщо справа зайшла занадто далеко, повернути майно можна буде тільки через суд.
У складній ситуації людина може розраховувати тільки на найближчих. І ви йому можете допомогти. У неплатника зараз є реальна можливість законно позбутися від усіх заборгованостей. Для цього йому потрібно визнати себе банкрутом .

Коли ви точно не повинні платити

Якщо ви не підписували жодних паперів у зв’язку з кредитним договором вашого родича, ви особисто нічого не винні. Якщо він живе окремо і вас не цікавить, що буде з його майном, то ви не зобов’язані вирішувати його фінансові проблеми.
Якщо вам дзвонять кредитори або колектори по боргах, до яких ви не маєте відношення, у вас є право відмовитися з ними спілкуватися. Детальніше про те, як вести себе в подібних ситуаціях, читайте в статті “

5/5 - (1 vote)